Decoupage a ostatní

bižu materiál

 

bižu materiál

 

materiál na bižu

 

 

e-shop,nápady,techniky

 

 

E- obchod

 

 

Internetový krámek pro kreativnítvoření

 

Výtvarné potřeby Kajka

 

DecuArt - australské papíry pro výtvarnou činnost

 

Vytvoř si svůj vlastní sen. Návody a popisy technik

 

 

Dílna a obchod výtvarné činnosti

 

 

Nechcete se v dnešním světě zbláznit? Začněte tvořit

 

vše pro tvoření

 

Nápady k tvoření

 

SVĚT RUČNÍCH PRACÍ

RSS

*POVĚRY*

Černá kočka

 

 

 

Černá kočka je v oblasti pověr stěžejní postavou.. Vystopovat původ této pověry není jednoduché. Ve starověkém Egyptě uctívali kočky jako posvátná zvířata a černou kočku považovali za mazlíčka boha smrti. Věřili, že pokud s ní člověk zachází dobře, bůh smrti se jim pak odvděčí, až se dostanou do říše mrtvých. V egyptské Knize mrtvých najdeme popis mnoha šperků, které dostávaly domácí černé kočky. Často kočku po smrti jejího majitele zabili a mumifikovali, aby mohli být pohřbeni společně a žít spolu v říši mrtvých.

V Evropě se černá kočka považovala za věrnou průvodkyni zlých čarodějnic, dokonce jedna ze severských čarodějnic ji mívala zapřaženou do saní. Měla podobu černého koně a po sedmi letech tahání saní byla odměněna, stala se zlou čarodějnicí. Odtud zřejmě pramení víra rozšířená v severní Evropě, že černý kůň je prokletý a nemá se hladit.

V období středověku se v Evropě všechno související s Egyptem považovalo za čarodějnictví a černou magii. A tak se černá kočka, kdysi dobré znamení, stala symbolem černé magie. Čarodějnice u sebe mívaly černou kočku a podle jedné z pověr se v ni dokázaly i proměnit. A pokud kočka dobře sloužila, mohla se za odměnu změnit c čarodějnici.

Když vám zkříží cestu černá kočka, je možné, že jste se střetli s démonem nebo zlou čarodějnicí.

Černá kočka je zvlášť nebezpečná pro děti a staré lidi, především ve spánku. Je to proto, že aby se kočka mohla stát čarodějnicí, musí získat lidskou duši. Dělá to tak, že ukradne dech. Existuje mnoho obrázků, na kterých se kočka, někdy v podobě kočičí ženy, plíží člověku po hrudi, aby mu ukradla dech a tím i duši.

Ale i černá kočka může přinést štěstí. Když námořník vyplouvá na moře a nechá doma černou kočku, zvíře je zárukou, že se v pořádku vrátí a žena mu zůstane věrná.

V jedné oblíbené anglické hře z osmnáctého století je zachycena námořníkova manželka, jak schovává před příchodem milence černou kočku do koše na prádlo.

Existuje také pověra, že pokud máte v domě černou kočku, nečeká vás štěstí v lásce.

V mnohých končinách ale znamená návštěva černé kočky na dvorku dobré znamení. To se ale mění ve špatné, pokud se kočka rozhodne na dvorku zůstat.

Pohled na černou kočku se různí podle oblastí. Ve Spojených státech a Latinské Americe považují přeběhnutí černé kočky přes cestu za tak špatné znamení, že se lidé radši vrátí domů a vyjdou ještě jednou. V Japonsku je to naopak dobré znamení. V Anglii jsou někteří lidé přesvědčeni, že pokud se černá kočka blíží k vám, je to dobré znamení, pokud se od vás vzdaluje, není o co stát.

 

 

Poslední komentáře
26.02.2007 19:21: Tak černé kočky já miluju. Než jsem si pořídila tu svou darebyčku Ašku, tak jsem měla v pořadí čtyry černé kocoury a každý z nich byl Kuba. Kuba I., Kuba II....A ten poslení vážil 6,5 kg. Ztratil se na Vánoce, švagr říkal, že ho asi někdo snědl.

 

Žádné komentáře