Decoupage a ostatní

bižu materiál

 

bižu materiál

 

materiál na bižu

 

 

e-shop,nápady,techniky

 

 

E- obchod

 

 

Internetový krámek pro kreativnítvoření

 

Výtvarné potřeby Kajka

 

DecuArt - australské papíry pro výtvarnou činnost

 

Vytvoř si svůj vlastní sen. Návody a popisy technik

 

 

Dílna a obchod výtvarné činnosti

 

 

Nechcete se v dnešním světě zbláznit? Začněte tvořit

 

vše pro tvoření

 

Nápady k tvoření

 

SVĚT RUČNÍCH PRACÍ

RSS

*POVĚRY*

Netopýr

 

 

 

 

 

 

 Netopýři se odjakživa spojovali s ďáblem, čarodějnicemi a silami zla a temnot. Díky nezvyklé pozici, v níž netopýři spí, vznikla pověra, že ďábel a jeho přisluhovači odpočívají v podobě netopýrů. Ti ožívají v noci jako síly temnot, což ďáblovi vyhovuje. Jindy se netopýr objevuje jako ďáblův pomocník v podobě kočky nebo vlka.

Podle jiné pověry se netopýři zmocňují duší mrtvých, takže místo kde přebývají netopýři, může to být i dům, je zmítané neklidem duchů.

Spisovatel Walter Scott napsal svému příteli: Když vidíš, jak se netopýři vznášejí a vracejí zpátky k zemi, věz, že se blíží hodina duchů, hodina, kdy se síly temnot zmocňují lidských duší.

Krvi netopýrů a částem jejich těla se připisovala kouzelná moc. Důvodem je skutečnost, že netopýr je teplokrevný savec s podobou ptáka. Snad ani neexistuje žádný čarodějný lektvar, který by neobsahoval něco z netopýra.

Podle další z pověr se netopýři zaplétají do vlasů žen, které trápí svědomí. a snaží se je dovléct k čarodějnici nebo ďáblovi. Odtud možná pramení strach z těchto zvířat.

Existují kultury, kde je netopýr pozitivním znamením. Například v Číně nebo Indii považují netopýra za velice chytré stvoření, stejně jako sovu. Proto létá se skloněnou hlavou, má ji plnou moudrosti. V Číně je netopýr znamením dlouhověkosti a domu, kde se usadí, přináší štěstí.

V Anglii, Irsku a Skotsku je naopak symbolem smrti. Objeví-li se v domě, do večera přibude další hrob.

Vyschlý netopýr (podle některých stačí vyschlé netopýří srdce) ochrání vojáka před zraněním v bitvě a během bojů dokáže zastavit krvácení.

Člověk, který si omyje oči a tvář v netopýří krvi, bude i v noci vidět jako kočka.

Když netopýr vletí do místnosti nebo se zaplete člověku do vlasů, zahnat ho může jen blesk a dunění hromu.

Čarodějnice využívají netopýří krev, aby mohly létat. Hodí se i do lektvarů lásky a k léčení nemocných koní.

Ve Skandinávii věří, že vyschlý netopýr nošený na těle je účinným amuletem k udržení lásky. V Americe je vyschlé netopýří srdce cenným amuletem pro hazardní hráče. (Hazardní hry jsou v ďáblově působnosti.)

 V jižní části Spojených států věží, že čloěk pronásledovaný duchem musí najít chlup černé kočky, hodit ho přes levé rameno a třikrát plivnout. Duch se změní v netopýra a zmizí ve tmě.

V Africe považují netopýry za zbytky po duších mrtvých, takže netopýr u domu čeká na další duši.

Jinde jsou přesvědčeni, že netopýr je ochrání před škodami způsobenými extrémním počasím.

 

Žádné komentáře