Decoupage a ostatní

bižu materiál

 

bižu materiál

 

materiál na bižu

 

 

e-shop,nápady,techniky

 

 

E- obchod

 

 

Internetový krámek pro kreativnítvoření

 

Výtvarné potřeby Kajka

 

DecuArt - australské papíry pro výtvarnou činnost

 

Vytvoř si svůj vlastní sen. Návody a popisy technik

 

 

Dílna a obchod výtvarné činnosti

 

 

Nechcete se v dnešním světě zbláznit? Začněte tvořit

 

vše pro tvoření

 

Nápady k tvoření

 

SVĚT RUČNÍCH PRACÍ

RSS

*POVĚRY*

Podkova

 

 

 

 

 

 

 

Podkova je silný amulet. Tvar písmene U se považuje za velice silný především na ochranu před uhranutím a temnými silami. Ve většině monoteistických kultur se podobný tvar objevuje v architektuře církevních budov a chrámů.

Ve skutečnosti je tento tvar schematickým znázorněním ženské stydké oblasti. Přírodní kmeny věřily, že stydká kost jako základ ženské plodivé síly dokáže ochránit proti uhranutím a silami podsvětí. Starověké primitivní umění zdůrazňuje ženskou pubickou oblast na různých amuletech nikoli jako sexuální objekt, ale jako mystický amulet. Během staletí přejala tuto funkci podkova.

Podkova je vyrobena z kovu a souvisí s kovářem - železo i tato profese mají silnou magickou moc, která poskytuje člověku ochranu.

Podkova má souvislost i s koněm - jedním z domácích zvířat, které je pro člověka klíčové v oblasti práce i boje. Podkova připomíná také tvar srpku měsíce, který sám o sobě oplývá značnou magickou mocí.

Typická podkova se upevňuje sedmi ostrými železnými hřebíky a číslo sedm má pro člověka také značný ochranný význam. Hřebíky mohou i bez podkovy chránit jako amulet - v kruhu, do něhož je sedm hřebů spojených. Také se přidávají do různých čarovných lektvarů.

Ve starověkém Řecku a Římě bývalo zvykem přitlouct podkovu nade dveře jako ochranu před uhranutím  a tento zvyk se postupně rozšířil po celém světě. Zvlášť velkou silou vyniká podkova nalezená u cesty. Podle pověry dokáže pohltit démona, který se k ní přiblíží. To odpovídá spojení stydké kosti s podkovou. Podle jiné pověry se kolem podkovy soustředí energie, která démona zažene.

Ďábel i démoni se snaží přemluvit kováře, aby jim připevnili podkovy (ďábel má kopyta jako kůň).

O arcibiskupovi z Canterbury, který se v mládí učil kovářem, se vypráví jedna historka. Jednoho dne se v kovárně objevil ďábel a nabídl mu zlatou minci, pokud mu připevní podkovu. Učedník lest okamžitě prohlédl a místo přitloukání podkovy ke kopytu ďábla chytil a rozžhaveným železem ho přiměl slíbit, že nikdy nepřekročí práh domu, kde nade dveřmi visí podkova. Proto se podkově říká také "arcibickupovo znamení".

Dnes patří podkova k nejrozšířenějším amuletům na světě. Ve tvaru podkovy se pečou svatební dorty, vážou kytice a existují i přání v podobě podkovy. Podkova je také oblíbeným motivem tetování.

Podle Freudovy teorie a jeho stoupenců má velký význam, pokud se podkova objeví ve snu. Podkova zůstává stále hlavním symbolem ženské stydké oblasti, stejně jako had je symbolem mužné ozdoby.

Žádné komentáře