Decoupage a ostatní

bižu materiál

 

bižu materiál

 

materiál na bižu

 

 

e-shop,nápady,techniky

 

 

E- obchod

 

 

Internetový krámek pro kreativnítvoření

 

Výtvarné potřeby Kajka

 

DecuArt - australské papíry pro výtvarnou činnost

 

Vytvoř si svůj vlastní sen. Návody a popisy technik

 

 

Dílna a obchod výtvarné činnosti

 

 

Nechcete se v dnešním světě zbláznit? Začněte tvořit

 

vše pro tvoření

 

Nápady k tvoření

 

SVĚT RUČNÍCH PRACÍ

RSS

*POVĚRY*

Sůl

 

 

 

Sůl má stále své  místo ve světě pověr už od nepaměti. Její krystaly vznikají jakoby zázrakem z vody a ve vodě zase mizí. Sůl je čistá látka, neobsahuje žádné příměsi, je bílá, a proto se považuje za "posvátnou". Nesmíme zapomenout, že kdysi bývala sůl velice vzácná, drahá a pro lidský život nepostradatelná. V mnoha zemích ji považovali za tak cennou, že na její těžbu měl monopol král nebo jiný vládce.

Sůl má dobré i méně příznivé účinky.

Podle jedné z pověr sůl chrání člověka proti ďáblu. Když je někde rozsypaná sůl, znamená to, že ďábel je v dohledu a strážný anděl přiměl člověka aby ji rozsypal. Strážný anděl chránící člověka stojí za jeho pravým ramenem a ďábel číhá za levým. Proto je třeba hodit přes levé rameno špetku soli a ďábla tak oslepit.

Rozsypaná sůl je ale také znamením blížící se hádky, možná proto, že kdysi bývala tak drahá. "Hádka s manželem začíná vždycky rozsypanou solí."

S rozsypanou solí hrozí nejen hádka, ale i smutné dny. V Severní Americe věří, že sůl přináší smutek, protože k jejímu spláchnutí je potřeba velké množství slz. Proto bývalo zvykem hodit trochu soli do ohně nebo na sporák, aby se vysušily slzy smutku. Je jasné, že s touto pověrou souvisí i skutečnost, že slzy jsou slané.

Rozsypaná sůl na prahu domu brání ďáblu a jeho přisluhovačům proniknout dovnitř. (Pokud je na zemi tozsypaná sůl, ďábel nevejde, protože se bojí, aby nezanechal stopy.)

Důležité a milé hosty je zvykem vítat chlebem a solí. Někde sypou špetku soli do dlaně pravé ruky.

Pokud se špetka soli nasype miminku na jazyk, dítě má před sebou dlouhý a šťastný život ve zdraví.

Kdysi se sůl používala někde i jako platidlo, a to jak při obchodování, tak jako žold vojákům. Slovo salary (angl.plat) pochází z latinského sal, což je výraz pro sůl. A odtud pochází přísloví: Nestojí ani za zrnko soli.

Kdysi lidé věřili, že sůl je obranou proti jedům. Pochází zřejmě ze zvyku vládců sypat si do jídla malé množství jedu, aby si proti němu vytvořili odolnost a  nikdo je nemohl otrávit. Obvykle míchali jed se solí a tak vzniklo rčení: Špetka soli denně zamezí změně vladaře.

Výraz "sůl země" znamená výkvět lidstva. V jednom muslimském přísloví se říká: rozsypali mezi nás sůl. Znamená to, že na lid byl uvalen závazek poplatků. Na východě stále považují sůl za očistnou posvátnou látku. Před zápasy sumo se kolbiště sype solí, aby se očistilo od uhranutí.

Mezi křesťany panuje víra, že člověk, který sype sůl, je zrádce. Jidáš, který zradil Ježíše, údajně seděl u poslední večeře a před ním se na stole tyčila hromádka soli.

Žádné komentáře