Decoupage a ostatní

bižu materiál

 

bižu materiál

 

materiál na bižu

 

 

e-shop,nápady,techniky

 

 

E- obchod

 

 

Internetový krámek pro kreativnítvoření

 

Výtvarné potřeby Kajka

 

DecuArt - australské papíry pro výtvarnou činnost

 

Vytvoř si svůj vlastní sen. Návody a popisy technik

 

 

Dílna a obchod výtvarné činnosti

 

 

Nechcete se v dnešním světě zbláznit? Začněte tvořit

 

vše pro tvoření

 

Nápady k tvoření

 

SVĚT RUČNÍCH PRACÍ

RSS

Dokonalá koule Země

Je tomu už hodně dávno, kdy měli v jednom muzeu úžasný exponát. Byla to malinká koule, která měla v průměru pouhých několik centimetrů. Byla však obestřena nesmírnou záhadou a obdařena takovou krásou, že se na ni chodili dívat lidé z krajin vzdálených na míle. Exponát vždy obklopovaly davy. A fronty lidí, kteří trpělivě čekali až na ně přijde řada a oni budou moci zhlédnout ten zázrak se táhly donekonečna.

Ten exponát, to byla úhledná malá koule, která se vznášela ve vitrince. Z každého úhlu pohledu se zdála jiná. Někdy jste na ní viděli velké vodní plochy a menší toky, které se do těch velkých vod vlévaly. Někdy bývaly ty vodní rozlohy hladké a modré, jindy zbělely pěnou a rozvlnily se pohybem. Koule byla rovněž poseta zvláštními boulemi - některé byly velké, s bílými čepičkami na vrcholku, jiné byly menší a jemnější. Po těch výčnělcích jste mohli přejet prsty a pak jste cítili na některých z nich ostré bodliny a jiné vás sametově pohladily. Na kouli se rovněž nacházely prohlubně vyplněné pískem, na nichž vítr kreslil nádherné vzorce, které se každým dnem měnily. A našli jste také místa, kde vládl mráz. Popálil vám prsty chladem, pokud jste se tohoto úseku dotkli. Koule tančila v prostoru, který ji obklopoval, otáčela se na špičkách, takže se každé její části dostalo místa na slunci i odpočinku ve tmě.

Lidé žasli nad tenoučkou vrstvou plynu, která ten zázrak obklopovala. Povšimli si ovšem, že jsou v tom plynovém závoji díry, které rostou. A tak si lidé začali dělat starosti, aby se s koulí něco nezvrtlo. A někdy část plynového obalu kolem té koule z neznámého důvodu zčernala. A pak se z těch tmavých míst kouřilo a linul se z nich podivný zápach. Lidé nevěděli proč, ale strachovali se, protože ty tmavé skvrny pak už nikdy zcela nezmizely.

Pravděpodobně však lidé užasli. když spatřili drobná stvořeníčka, která na té kouli žila. Některá osidlovala vodní plochy, jiná se zdržovala přímo pod tím plynovým obalem a další jste našli na vrcholcích oněch boulí.

Kouli pak prohlásili za národní poklad a lidé rádi platili velké peněžní obnosy na její údržbu. Milovali ji tak, že by jí bránili vlastními životy. Nedopustili by, aby jí někdo ublížil. Koule proslula jako největší zázrak všech dob a lidé se sbíhali ze všech stran, jen aby ji mohli spatřit, dotknout se jí, milovat ji. Měli pocit, že pouhý dotyk je uzdraví a pouhý dlouhý pohled je obdaří moudrostí. Cítili dokonce, že bez ní by jejich vlastní život neměl cenu.

To bylo před dávnými časy. Poklad se nyní ocitl v kritickém stavu. Někteří prohlašují, že tato krize vypukla v okamžiku, kdy se strážci koule hroutili a zemdlévali pod břemenem jiných, nedůležitých starostí. Nakonec se strážci zmenšili natolik, že sami prostě zmizeli v ploše koule. A potom ji už jaksi nevnímali - úplně zapoměli, že kdysi kouli hýčkali a milovali. A koule Země postupně přestávala dýchat, když o ni nikdo nepečoval s láskou - a nakonec, aniž to kdo zpozoroval, se vytratila ve vesmíru.

převyprávěno podle lidového příběhu

 

 

Poslední komentáře
03.10.2007 03:10: Moc hezké i smutné zároveň. A pravdivé.