Decoupage a ostatní

bižu materiál

 

bižu materiál

 

materiál na bižu

 

 

e-shop,nápady,techniky

 

 

E- obchod

 

 

Internetový krámek pro kreativnítvoření

 

Výtvarné potřeby Kajka

 

DecuArt - australské papíry pro výtvarnou činnost

 

Vytvoř si svůj vlastní sen. Návody a popisy technik

 

 

Dílna a obchod výtvarné činnosti

 

 

Nechcete se v dnešním světě zbláznit? Začněte tvořit

 

vše pro tvoření

 

Nápady k tvoření

 

SVĚT RUČNÍCH PRACÍ

RSS

Co Vy na to pane Šmoldasi?

Bankrot a jeho následky

Podnikatelská čest prodělala od dob 1. republiky obrovský vývoj. Dnešní bankrotáři se nevrhají z oken ale spoléhají na pomoc státu!
Za velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století se zbankrotovalí bankéři, obchodníci či průmyslníci vrhali z oken, a poté se s nakřáplou hlavou odebírali skládat účty na onen svět. Tehdy tomu tak chtěla zjevně přepjatá podnikatelská čest.

Pojetí cti však od té doby prodělalo nemalý vývoj a tehdejší manýry se dnes už považují za krajně bezhlavé. Nikdo se tudíž z oken už nevrhá, a kdo by tak učinil, byl by očividně padlý na hlavu.

Kdo je naopak hlava, a chce nastalý stav ustát, vylíčí státu, co by mohlo nastat, kdyby se ho stát nezastal, a stojí-li si pevně na svém, stát se za něj vskutku postaví, a počne mu sypat, aby se nedej Bože nesesypal. Stát, ač po uši zadlužen, má totiž vytříbené sociální cítění, a je mu tudíž zřejmé, že ocelářský magnát, kterého krize připravila o půlku miliardových zisků, je relativně vzato uvržen do bídy nesrovnatelně hlubší, než kdejaký človíček, co přišel sice o celý, ale přece jen průměrný příjem.

A jistě není sporu o tom, že státu musí pomáhat hlavně těm nejpotřebnějším. Jinak by byl svět už dočista postaven na hlavu.

Autor Ivo Šmoldas


Žádné komentáře