Decoupage a ostatní

bižu materiál

 

bižu materiál

 

materiál na bižu

 

 

e-shop,nápady,techniky

 

 

E- obchod

 

 

Internetový krámek pro kreativnítvoření

 

Výtvarné potřeby Kajka

 

DecuArt - australské papíry pro výtvarnou činnost

 

Vytvoř si svůj vlastní sen. Návody a popisy technik

 

 

Dílna a obchod výtvarné činnosti

 

 

Nechcete se v dnešním světě zbláznit? Začněte tvořit

 

vše pro tvoření

 

Nápady k tvoření

 

SVĚT RUČNÍCH PRACÍ

RSS

Gloomy sunday

          

Od nového roku mají autolékárničky nové předepsaný obsah s maskou, ale patrně se brzo změní na obsah bez masky!

Podle nových regulí, platných od Nového roku, musí být všech sedm milionů českých vozů vybaveno autolékárničkou s nově předepsaným obsahem. Na řečeném předpisu pracovalo naše čacké úřednictvo drahně měsíců, a to natolik usilovně, že si teprve nyní, dva měsíce poté, co vyhláška nabyla účinnosti, vyšetřilo aspoň kratičkou chvíli na poradu s Českou resuscitační radou. Na poradě Rada poradila vyřadit z lékárniček resuscitační masky, od ledna tam nově zařazené, a dbalé úřednictvo dalo se slyšet, že si radu ctěné Rady vezme k srdci. Dá se tedy čekat, že co nevidět bude nynější předpis novelizován a policie jme se nás pokutovat nikoli už za absenci masek, nýbrž za nedovolené maskování. Jak ale naložit se sedmi miliony resuscitačních masek, které úřední úkon rázem učiní zbytnými? Navrhuji uspořádat celonárodní resuscitačně maškarní bál. Masku si vtiskneme na obličej, hlavu ovážeme trojcípým šátkem, hruď ovineme plastovou rouškou, ramena zahalíme izotermickou fólií, na ruce navlékneme latexové rukavice a takto vymustrováni ladně dotančíme na příslušné úřady vyzkoušet na hrdlech čackých úředníků pevnost a účinnost škrtícího gumového obinadla. Takto netradiční využití předepsaného obsahu lékárniček snad jejich zhoubnou činorodost přidusí natolik, že k další novelizaci se nestihnou nadechnout dřív než za pár poklidných a útěšných týdnů.

Bujarý den a veselé maskování vám přeje váš IŠ

napsal pan Ivo Šmoldas

Tak k téhle krásné písničce se váže až neuvěřitelný příběh.

Rezsô Seress se narodil v roce 1899. Živil se skládáním barových písní, sám se naučil hrát na piano a vystupoval po budapešťských kabaretech. Na konci roku 1932 se rozešel se svou přítelkyní, ketrá si přála, aby se živil nějakým seriózním zaměstnáním. Krátce nato Rezsô složil s textařem Lászlem Javórem složil píseň Ponurá neděle (orig. Szomorú Vasárnap), pravděpodopně tu nejdepresivnější píseň, která byla kdy napsána. Rezsô v písni vyjádřil své životní neúspěchy a zvláštnm způsobem do ní zakódoval pocity mnoha ztracených, nešťasně zamilovaných a osamocených lidí.

Jeho expřítelkyně krátce nato spáchala sebevraždu a údajně po sobě nechala lístek s nápisem Ponurá neděle. Nebyla jediná... V roce 1936 byla vyšetřována sebevražda Josefa Kellera, který v dopise na rozloučenou citoval několik veršů z této skladby. Krátce nato spáchalo sebevraždu dalších 17 lidí, mnozí z nich se zastřelili přímo při poslechu písně, jiní se utopili v Dunaji, jeden místní šlechtic si Ponurou neděli nechal na přání zahrát v baru, vyšel ven a prostřelil si hlavu... Policie zpozorněla a byla snaha píseň zakázat. Na některých rádiových stanicích se to sice podařilo, ale píseň se brzy vydala na svou pouť do zahraničí. V Berlíně se oběsila mladá prodavačka, nechala po sobě text ponuré neděle, v NY se udusila plynem mladá typistka, jejím posledním přáním bylo, aby jí na pohřbu zahráli právě Ponurou neděli, mladík v Římě slyšel na ulici žebráka, jak si zpívá tuto píseň, věnoval mu všechny své úspory a skočil z nedalekého mostu... V Americe údajně píseň zavinila na dvě sta dalších sebevražd. Sám autor ukončil svůj život dobrovolně. V roce 1968 ve věku šedesáti devíti let skočil z okna svého bytu.

Spousta lidí se snažila účinek této písně vědecky vysvětlit, ale nikdy to nedávalo smysl a mýtus skladby žije dál...

 Iva Bittová

Billie Holiday

Sarah McLachlan

Heather Nova

Jeden z překladů písničky:

Ponurá neděle

Neděle je tak ponurá

Hodiny, které prožívám, jsou bezesné----

Nejmilejší stíny,

Se kterými žiju, jsou bezesné….

Malé bílé kytičky, tě už nemají moc probudit.

Ne ta, kde Tě vzal temný kočár žalu.

Andělé ani nepřemýšleli, že by Tě mohli vrátit.

Budou se zlobit, když pomyslím na to, že se k tobě připojím?

Ponurá neděle….

Neděle je ponurá…

Prožila jsem ji celou se stíny.

Mé srdce a já jsme se rozhodli,

Že už to vše skončíme.

Brzy tady budou svíčky

a modlitby, které se říkají, znám….

Ale nenechte je ronit slzy…

Ať ví, že jsem šťastná, že můžu jít.

Smrt není sen

Ve smrti tě laskám,

S posledním výdechem mé duše.

Budu tě velebit.

Ponurá neděle

Snila, jen jsem snila.

Vstanu a najdu Tě spícího

V hloubi mého srdce

Miláčku, doufám,

Že tě mé srdce nebude děsit

Mé srdce Ti říká,

Jak moc jsem Tě chtěla…

Ponurá neděle