Decoupage a ostatní

bižu materiál

 

bižu materiál

 

materiál na bižu

 

 

e-shop,nápady,techniky

 

 

E- obchod

 

 

Internetový krámek pro kreativnítvoření

 

Výtvarné potřeby Kajka

 

DecuArt - australské papíry pro výtvarnou činnost

 

Vytvoř si svůj vlastní sen. Návody a popisy technik

 

 

Dílna a obchod výtvarné činnosti

 

 

Nechcete se v dnešním světě zbláznit? Začněte tvořit

 

vše pro tvoření

 

Nápady k tvoření

 

SVĚT RUČNÍCH PRACÍ

RSS

Pověry

 

 

 

 

 

 

 

 

Amor je latinský název pro řeckého boha lásky Érose. Je synem Venuše a Merkura a symbolizuje všechno co souvisí s láskou, vášní a smyslností - a všechny z toho pramenící problémy. Připisuje se mu velký vliv na vytváření pout lásky mezi lidmi.

Obvykle je vypodobňovám jako hezký nahý chlapeček s křidélky. Nosí sebou luk a šípy, kterými umí nakazit zasaženého člověka láskou. Pokud jeho šíp dopadne na zem, na místě se objeví rostlina s květy lásky, které se používají do čarodějnických elixírů lásky.

Někdy mívá zavázané oči jako symbol skutečnosti, že láska bývá slepá. Odtud i oblíbené přísloví.

Amorek slouží jako amulet a symbol lásky.

 

 

Obecně jsou amulety předměty, které mají zastavit zlo a podpořit dobro.. Amulet ale musí zůstat v poli působnosti dobra nebo zla, protože jeho možnosti jsou omezené. Proto amulety nosí lidé při sobě, ukládají je u vchodu do domu a na podobných místech.

Existují přírodní i vyrobené amulety a mezi nimi je značný rozdíl. Přírodní amulet je předmět každodenní potřeby, který kromě své funkce plní ještě roli ochránce – například podkova. Může to být i část nějakého celku, třeba králičí packa nebo roh nosorožce.

Vyrobený amulet je předmět k tomu účelu už zhotovený. Pro křesťany to může být křížek, pro židy pergamenový svitek, hamsa(ruka) pro muslimy a soška Buddhy pro buddhisty. Takový předmět slouží jako amulet.

Existují amulety, které působí i zvukem, například zvonek zavěšený nad vchodem do domu či píšťalka na střeše, která se při větru rozezní. Jiné amulety působí vůní.

U amuletu záleží na barvě i materiálu, z něhož je zhotovený. Podkova musí být železná, ale zlatý zvonek má větší sílu než železný.

Mnoho amuletů pochází ze světa rostlin a zvířat – červená paprika například chrání před uhranutím. Dobrými amulety pro štěstí jsou i různí ptáci a ryby.

K amuletům se vztahuje mnoho pověr a množství amuletů používaných v různých kulturách je stejně velké jako počet pověr.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Staré tradice nabízejí mnoho způsobů jak poznat, že se blíží bouře, blesky a déšť. Mezi znaky patří:

Slunce se noří z ohnivého moře, od západu přijde bouře.

Pokud na noční obloze září hvězdy, ale v jednom směru jakoby měly zavřené oči, lze odtamtud čekat bouři.

Když měsíc zdobí světelný kruh, přijde vítr od moře. (u nás se říká, že měsíc táhne vodu a bude pršet)

Jestliže fouká vítr a najednou ustane, lze očekávat, že po chvíli zesílí a přejde ve vichřici, která vyvrací stromy a potápí lodě na moři.

Když se hejna ryb drží u hladiny, přijde silná bouře od severu. Je-li v mlze vidět zablýsknutí, je to neklamným znamením blížící se bouře.

Jsou-li u břehu vidět želvy,ryby a ptáci a chovají se klidně, přichází bouře. Pokud se na klidné hladině za bezvětří vznáší pěna, od moře přijde silný vítr. Zlatavý věnec kolem mraku předpovídá silný déšť s bouřkou.

Když vítr změní směr, je to znakem blížící se bouře. Pakliže jsou oblaka zbarvená rudě ještě hodinu po západu slunce,přižene se od severu silný vítr.

Černý oblak ve tvaru vejce je znamením pro zvlášť silnou bouři.

Světlo na vodě, když na obloze není slunce ani měsíc, znamená, že je potřeba se připravit na vichřici.

Jestliže kohout začne kokrhat ještě před prvnímu paprsky, před rozbřeskem začne hustě pršet.

 

 

 

Černá kočka je v oblasti pověr stěžejní postavou.. Vystopovat původ této pověry není jednoduché. Ve starověkém Egyptě uctívali kočky jako posvátná zvířata a černou kočku považovali za mazlíčka boha smrti. Věřili, že pokud s ní člověk zachází dobře, bůh smrti se jim pak odvděčí, až se dostanou do říše mrtvých. V egyptské Knize mrtvých najdeme popis mnoha šperků, které dostávaly domácí černé kočky. Často kočku po smrti jejího majitele zabili a mumifikovali, aby mohli být pohřbeni společně a žít spolu v říši mrtvých.

V Evropě se černá kočka považovala za věrnou průvodkyni zlých čarodějnic, dokonce jedna ze severských čarodějnic ji mívala zapřaženou do saní. Měla podobu černého koně a po sedmi letech tahání saní byla odměněna, stala se zlou čarodějnicí. Odtud zřejmě pramení víra rozšířená v severní Evropě, že černý kůň je prokletý a nemá se hladit.

V období středověku se v Evropě všechno související s Egyptem považovalo za čarodějnictví a černou magii. A tak se černá kočka, kdysi dobré znamení, stala symbolem černé magie. Čarodějnice u sebe mívaly černou kočku a podle jedné z pověr se v ni dokázaly i proměnit. A pokud kočka dobře sloužila, mohla se za odměnu změnit c čarodějnici.

Když vám zkříží cestu černá kočka, je možné, že jste se střetli s démonem nebo zlou čarodějnicí.

Černá kočka je zvlášť nebezpečná pro děti a staré lidi, především ve spánku. Je to proto, že aby se kočka mohla stát čarodějnicí, musí získat lidskou duši. Dělá to tak, že ukradne dech. Existuje mnoho obrázků, na kterých se kočka, někdy v podobě kočičí ženy, plíží člověku po hrudi, aby mu ukradla dech a tím i duši.

Ale i černá kočka může přinést štěstí. Když námořník vyplouvá na moře a nechá doma černou kočku, zvíře je zárukou, že se v pořádku vrátí a žena mu zůstane věrná.

V jedné oblíbené anglické hře z osmnáctého století je zachycena námořníkova manželka, jak schovává před příchodem milence černou kočku do koše na prádlo.

Existuje také pověra, že pokud máte v domě černou kočku, nečeká vás štěstí v lásce.

V mnohých končinách ale znamená návštěva černé kočky na dvorku dobré znamení. To se ale mění ve špatné, pokud se kočka rozhodne na dvorku zůstat.

Pohled na černou kočku se různí podle oblastí. Ve Spojených státech a Latinské Americe považují přeběhnutí černé kočky přes cestu za tak špatné znamení, že se lidé radši vrátí domů a vyjdou ještě jednou. V Japonsku je to naopak dobré znamení. V Anglii jsou někteří lidé přesvědčeni, že pokud se černá kočka blíží k vám, je to dobré znamení, pokud se od vás vzdaluje, není o co stát.

 

 

Poslední komentáře
26.02.2007 19:21: Tak černé kočky já miluju. Než jsem si pořídila tu svou darebyčku Ašku, tak jsem měla v pořadí čtyry černé kocoury a každý z nich byl Kuba. Kuba I., Kuba II....A ten poslení vážil 6,5 kg. Ztratil se na Vánoce, švagr říkal, že ho asi někdo snědl.

 

 

 

 

Česnek se váže především k upírům. Věnce z česnekových paliček kolem krku před nimi člověka spolehlivě ochrání, především v noci.

Navíc má dezinfekční účinky a po dlouhé generace se používá jako prevence proti nemocem a nákazám. Vliv této rostliny na zdraví s polu s vírou v existenci upírů způsobil, že věnec z česnekových paliček se stal v Evropě otázkou života a smrti. Dodnes se k němu vztahuje řada pověr týkajících se zdraví a štěstí.

Stroužek česneku pomáhá při bolestech zubů, léčí žaludeční problémy, vrací chuť k jídlu (rozetřený na dásních), zamezuje nočnímu pomočování u dětí a inkontinenci u starších lidí a obnovuje mužnou sílu.

Ve starověkém Řecku spojovali česnek s bohyní smrti Hekaté, která se starala také o čarodějnictví a magii. Po jídle pokládali Řekové na její oltář stroužek česneku. Odtud se zřejmě vine spojení česneku s kouzly.

I silná česneková vůně vstoupila do pověr. Někteří lidé tvrdí, že vůně česneku zahání ďábla, zatímco podle jiných signalizuje ďáblovu blízkost.

Ve starověkém Římě byli přesvědčeni, že česnek dodává odvahu. Římští vojáci žvýkali před bitvou česnek a podle jednoho z historiků nepřítele zahnal už pouhý závan jejich dechu. V jiných částech světa si bojovníci potírali před bitvou tělo česnekovou pastou. Dodnes si tento zvyk zachovali toreadoři v Mexiku a ve Španělsku.

 

 

 


  O pověrách souvisejících s číslem sedm by se daly psát knihy. Sedmička se považuje za šťastné magické číslo spojené s mystikou. Připomeňme si několik souvislostí.
  Svět byl stvořený za sedm dní a sedmý den je považovaný za výjimečný. Odtud zřejmě pramení i víra, že sedmé dítě v rodině je nejšťastnější. Pokud se sedmému dítěti narodí sedmé dítě,jinými slovy se stává multigeneračním, dítě bude mít v životě štěstí a navíc bude obdařeno léčitelskými schopnostmi a citem pro vnímání nadpřirozena. Na mnoha místech se sedmé dítě sedmého dítěte stává šamanem.
  Pokud je datum narození dělitelné sedmi (beze zbytku), je to pro člověka znamením skvělé budoucnosti.
  Podle jedné z pověr se lidské štěstí i osudné události odehrávají v sedmiletých cyklech a každý sedmý rok dochází k obratu. Tuto pověru možná ovlivnilo vyprávění o Josefovi v Egyptě a jeho sedmi tlustých kravách a sedmi hubených.
  Data obsahující sedmičku jsou šťastná. Představte si, jaké štěstí musel mít člověk narozený 7.7.1777!
  Mnoho lidí je přesvědčeno, že číslice sedm týkající se jejich osoby jim přináší štěstí. Proto zaokrouhlují váhu na 77 kilo nebo výšku na 177 centimetrů. To je zřejmě i důvodem, proč se sedmička objevuje v názvu mnoha výrobků.

                        

 

 

 

 

 

 

 

 

K hadům se vztahuje řada pověr ve všech kulturách. Máme na mysli skutečné hady, ne ty ve snech, představách nebo v podobě znamení.

Židé věří, že tomu, kdo nosí hadí hlavu v opasku, nemůže žádný člověk ublížit. Tím by se dalo vysvětlit, proč tolik opasků má sponu v podobě hada. Pokud člověka uštkne had, měl by se dostat k nejbližší vodě a napít se z ní dřív, než ho plaz dostihne. Podle modernějšího pojetí této pověry je nejlepší spěchat do nemocnice.

Hadi se spojují s vášní a chlípností. Stejně se pověry dívají i na úhoře, ti mají v tomto ohledu ještě horší pověst. Říká se, že když chlípník zemře, z jeho těla se vynoří had.

Snad tato víra souvisí s pověrou, že pokud se člověk chce uchránit před hadím uštknutím, má se svléknout a stát před hadem nahý. Had se stydí, otočí se a zmizí. Možná se tu projevuje zbytek vzdálené ozvěny z rajské zahrady. Existuje i pověra, že hadi mají uhrančivý pohled s hypnotickou silou, takže není dobře dívat se jim přímo do očí.

1  
2  
3  
4  
5