Decoupage a ostatní

bižu materiál

 

bižu materiál

 

materiál na bižu

 

 

e-shop,nápady,techniky

 

 

E- obchod

 

 

Internetový krámek pro kreativnítvoření

 

Výtvarné potřeby Kajka

 

DecuArt - australské papíry pro výtvarnou činnost

 

Vytvoř si svůj vlastní sen. Návody a popisy technik

 

 

Dílna a obchod výtvarné činnosti

 

 

Nechcete se v dnešním světě zbláznit? Začněte tvořit

 

vše pro tvoření

 

Nápady k tvoření

 

SVĚT RUČNÍCH PRACÍ

RSS

Pověry

Vousy

 

 

Pozor na člověka, který má jinou barvu vousů a vlasů!

Temperament mužů s rezavým vousem živí krev.

Ženě s vousem není co věřit - stejně jako muži bez vousu.

Vousy byly odjakživa důležitou součástí mužova života a vztahuje se k nim mnoho pověr. Když Alexandr Makedonský bojoval s Peršny, všiml si, že perské bojovníky zdobí černé vousy. Čím delší plnovous, tím vyšší hodnost. Nařídil svým vojákům, aby se oholili. Vousy se jim nepletly v bitvě a nepřítel podle nich nemohl identifikovat starší a zkušené bojovníky. Tady vzniklo přesvědčení, že bojovník, který se před bitvou oholí, má vítězství jisté.

Vousy se obvykle spojují s moudrostí, mužností a dospělostí - mladí chlapci a eunuši jsou bezvousí. S moudrostí spojuje vous i církev, mnozí hodnostáři nosí plnovous. Skutečnost, že vousy rostou denně a jejich růst je vidět i po oholení, symbolizuje věčnou cyklickou povahu stvoření. "Den, kdy nebude svítit slunce a vousy neporostou, bude znamenat konec světa!"

Vousy jsou stejně jako vlasy nebo nehty součástí lidského těla, a pokud se dostanou do rukou někomu s nečistými úmysly, mohou být i zneužity. Není bezpečné zastřihávat si vous nebo se holit na místě, kam by mohl proniknout ďábel. Mohl by vousy posbírat a získat tak kontrolu nad duší jejich majitele. Z tohoto důvodu se ostřihané vousy pálí nebo splachují vodou. Muslimové dodnes přísahají na Mohamedův vous a pro Židy je vous posvátný. Ve staré řečtině dokonce existuje stejné pojmenování pro "moudrého muže" a "muže s vousem".

Plnovous je také symbolem králů. Pokud se starověkém Egyptě nastoupil na trůn mladík nebo žena, objevovali se na veřejnosti se zlatým plnovousem na bradě. A když někdo z umělců vytvořil portrét faraóna, prince nebo proncezny bez vousu, byl popraven.

V Babylónu, Persii a Egyptě bývalo zvykem vousy pročesávat, pečovat o ně a vonět je. To se začalo s vlasy provádět o hodně později.

Zatímco u muže jsou vousy znakem jeho postavení ve společnosti, ženu spojují s temnými silami. Žena s vousem se považovala za vyslankyni čarodějnic na zemi a ve středověku to byl dostatečný důvod k upálení na hranici.

Možná proto královna Alžběta I. uvalila na muže s plnovousem zvláštní daně. Šlechtici se pak začali u dvora objevovat s vyholenou a zapudrovanou tváří.

Před pěti sty lety panovalo přesvědčení, že plnovous je u muže znakem vyzrálosti a moudrosti. Muži si plnovous pěstovali a později se vyholená tvář považovala za revoluční projev volnomyšlenkářství.

Žádné komentáře