Decoupage a ostatní

bižu materiál

 

bižu materiál

 

materiál na bižu

 

 

e-shop,nápady,techniky

 

 

E- obchod

 

 

Internetový krámek pro kreativnítvoření

 

Výtvarné potřeby Kajka

 

DecuArt - australské papíry pro výtvarnou činnost

 

Vytvoř si svůj vlastní sen. Návody a popisy technik

 

 

Dílna a obchod výtvarné činnosti

 

 

Nechcete se v dnešním světě zbláznit? Začněte tvořit

 

vše pro tvoření

 

Nápady k tvoření

 

SVĚT RUČNÍCH PRACÍ

RSS

Pověry

Zrcadlo

 

 

 

 

K zrcadlu se váže množství pověr. Kdysi se zrcadla nevyráběla ze skla, ale z leštěného kovu, proto mělo zrcadlo tak velký význam.

Oblíbené přísloví říká, že zrcadlo ukazuje člověka takového, jaký skutečně je. "Řekni mi, zrcadlo, kdo je v zemi nejkrásnější?" je velice známá věta z pohádky. Stejně jako člověk vidí v zrcadla sám sebe bez přetvářky, vidí tak i lidi, kteří ho zajímají.

Zrcadlo úzce souvisí s pohledem do budoucnosti a s okultními vědami - křišťálová koule je vlastně obdobou zrcadla.

V Iráku věří, že pokud člověka sužuje nějaká nemoc, jeho přítel by měl vzít zrcadlo požehnané svatým mužem a pohlédnout do něj. Pokud v něm uvidí podobu svého nemocného přítele, je znamení, že se brzy zotaví.

Podle jiné pověry se za zrcadlem ukrývá ďábel nebo jeho přisluhovači. Tato pověra vychází z toho, že ďábel nerad stojí před zrcadlem, nechce se na sebe dívat, nebo stejně jako upíři není v zrcadle vidět a má strach, že by se takto prozradila jeho skutečná identita.

V Itálii mají ženy ve zvyku se před pohledem do zrcadla pokřižovat. Nebojí se co v něm uvidí, ale mají strach z ďábla, který by se mohl ukrývat za ním.

Rozbít zrcadlo je špatné znamení. Ten komu se to přihodilo, má před sebou sedm let neštěstí. Tato pověra je rozšířena po celé světě a pochází z doby, kdy zrcadla představovala náročnou investici.

Nezapomínejme, že zrcadlo ve své přírodní podobě, tedy coby vodní hladina odrážející obraz, bývalo nástrojem bohů. Ukazovali se v nich smrtelníkům, posílali jim jejich prostřednictvím znamení (například odraz měsíce na hladině). Tak se zrcadlo stalo "svatou nádobou".

Už jsme se zmínili, že rozbít zrcadlo znamemá sedm let neštěstí, ale je to sedm let "mystického cyklu", doba potřebná k obnově duše. Existuje jediný způsob jak těch sedm let zvrátit - zakopat střepy zrcadla do země. Jedině tak lze smůlu odvrátit.

Podle další pověry rozbité zrcadlo zanmená, že v domě do roka někdo zemře. Vychází asi z přesvědčení, že střepy jsou výsledkem bolesti ze smrti, kterou zrcadlo ukázalo. Je to boží způsob jak varovat před nebezpečím. Smutné události se dají zažehnat, pokud před zrcadlem obětujete (obětí se nahrazuje obraz "mrtvého" člověka v zrcadle).

Děti se během prvního roku života nesmějí dívat do zrcadla.

Pokud v domě někdo zemře, je potřeba všechna zrcadla zakrýt, aby nemohla uvěznit duši mrtvého a zabránit jí tak odejít do ráje.

Jiná pověra tvrdí, že zrcadla v domě, kde někdo zemřel, se musí zakrýt, protože duše mrtvého v nich hledá další duše. Zbožní Židé obracejí zrcadla ke stěně nebo je ukládají do skříně.

Pokud zrcadlo spadne ze zdi a rozbije se, je to znamení nevyhnutelné smrti.(Raději se přesvědčte, že vaše zrcadla pevně visí).

Upíři, démoni a čarodějnice nejsou v zrcadle vidět, protože nemají duši - a právě duše je to, co se v zrcadle objeví.

Zrcadlo musí být ze všech stran zarámované, jinak se ďáblovi naskytne skulina, jak se tam dostat a číhat.

 

Žádné komentáře