Decoupage a ostatní

bižu materiál

 

bižu materiál

 

materiál na bižu

 

 

e-shop,nápady,techniky

 

 

E- obchod

 

 

Internetový krámek pro kreativnítvoření

 

Výtvarné potřeby Kajka

 

DecuArt - australské papíry pro výtvarnou činnost

 

Vytvoř si svůj vlastní sen. Návody a popisy technik

 

 

Dílna a obchod výtvarné činnosti

 

 

Nechcete se v dnešním světě zbláznit? Začněte tvořit

 

vše pro tvoření

 

Nápady k tvoření

 

SVĚT RUČNÍCH PRACÍ

RSS

Pověry

 

   Než se člověk zakousne do jablka, měl by je řádně, opravdu důkladně, otřít o klopu, aby je zbavil ďábla.

Pokud žena muže podvádí, její jablkový koláč do večera zkysne.

Každý den jablko pro zdraví!

Jablko má v pověrách nezastupitelné místo, zvlášť co se týče zdraví žen a romantických citů. Jeho jedinečné postavení vychází z toho, že se mění ze zeleného na červené a trpká chuť přechází ve sladkou. Jablko je například prostředkem k nalezení skutečné lásky.

Žena může na jablko napsat písmena abecedy a začít ho loupat. Musí snažit, aby slupka vytvořila souvislou spirálu, ale pokud se přetrhne, najde počáteční písmeno svého budoucího milého.

Je také možné jablko oloupat, na spirálu slupky napsat abecedu a hodit ji přes své rameno. Tam, kde slupka praskne, najdete počáteční písmeno svého milovaného.

Jablka jsou velice zdravá, proto se považují za ovoce bohů, které zaručuje věčné mládí. Proto bohové ukrývají svůj jabloňový sad za vysokou zdí a zamčenými vrátky. Tato pověra možná vede až k příběhu o ráji, kde právě jablko otevřelo Evě a Adamovi oči. Od těch dob se jablko, zvláště zralé a červené, považuje za ovoce spojené s tělesným pokušením.

Když žena muži nabídne červené jablko, v mnoha oblastech se to chápe jako jasný signál, že ho chce svést.

V románských zemích smí vdaná žena nabídnout jablko pouze svému muži.

V různých kulturách – židovských, evropských nebo islámských – se jablko považuje za elixír mládí a používá se v lidovém léčitelství. Pro jeho léčivé schopnosti svědčí i fakt, že zlaté jablko je symbolem mnoha legend a pohádek.

Zajímavé je, že téměř ve všech kulturách existuje spojitost mezi jablkem a klidným rodinným životem.“Ten kdo se neožení, bude mít na stole studený jablkový koláč.“

 

 

 

 

Do čtrnáctého století sloužily knoflíky na oděvu jako ozdoby, později se používaly i k zapínání. Šlo o velice drahé prvky vyráběné umělci ze vzácných materiálů. Zřejmě z té doby se datuje i pověra, že darovaný knoflík je pro člověka velice cenným amuletem.      

A pokud se takový knoflík dostal do rukou člověka, který jeho majitele nenáviděl, mohl ho proti němu použít jako součást černé magie.

Knoflík je také užitečný pro předpovídání budoucnosti. Jestliže vás zajímá, kdo se stane vaším životním druhem, stačí napsat jména možných kandidátů na kousek papíru, vzít hrst knoflíků a začít je přiřazovat k jednotlivým jménům. Postupujte od prvního k poslednímu a pokud je jmen na lístku málo nebo máte hodně knoflíků, pokračujte zase zpátky. Váš vyvolený je ten, na koho připadne poslední knoflík.

Je nutno připomenout, že pokud člověk zapne knoflík do špatné dírky, bude mít smůlu po celou dobu, kdy má oděv na sobě, i když knoflík zapne dobře.

 

 

 

Králičí tlapka má velký význam v oblasti pověr vztahujících se k sexu. Její vliv je tak silný, že slouží jako amulet pro štěstí. Zaměříme se ale na její sexuální účinky. Už ve starověku lidé věřili, že nošením nebo pozřením částí těla jiných bytostí se na ně přenesou jejich vlastnosti a schopnosti. Muži toužící podpořit svou mužnou sílu jedli varlata hřebců nebo nosorožce - všechno pro potenci.

Králík, rozšířený hlavně v Evropě, proslul značnou schopností páření a králičí tlapka měla jeho sexuální náruživost přenést i na toho, kdo ji nosil jako amulet.

Na mnoha místech bývalo zvykem vyslat chlapce s lukem a šípy nebo s puškou ulovit králíka a odříznout mu packu. Považovalo se to za iniciační obřad při vstupu do světa mužů.

Důležité je vědět, že králičí packa funguje nejlépe, když ji nosíte v levé kapse kalhot - ačkoli nemáme nejmenší tušení proč.

  

 

 

 

 

  

  

    

Láska přichází s pohledem a není silnější láska, než ta na první pohled. Alespoň to tvrdí jedno staré anglické přísloví.

Podle pověry je každý muž i žena polovinou páru, který se rozdělil při sestupu na Zemi. Proto se každý už od narození snaží najít svou chybějící polovinu. Pozná ji jediným pohledem - odtud láska na první pohled.

V různých kulturách existují různé prostředky, které k takové lásce vedou. Ženich třeba nesmí nevěstu před svatbou vidět, takže se do ní jako manželky na první pohled zamiluje. Když se člověk probudí a otevře oči, uvidí nad sebou svého milovaného. To se stává hlavně v pohádkách, třeba v Šípkové Růžence nebo Sněhurce.

V Shakespearově hře Sen noci svatojánské vyrostla na místě kam dopadl Amorův šíp květina a po elixíru z ní se člověk zamiloval do první věci, kterou zahlédl když otevřel oči. Elixírem potřeli oči jednomu z hrdinů a ten se skutečně zamiloval na první pohled do ... osla.

                                                                                  

 

 

 

 

 

 

Líbánky (angl. honeymoon, medový měsíc) představovaly původně zvyk, kdy novomanžeké upíjeli třicet dnů po svatbě nápoj s medem. Měli si tak zajistit hezký společný život, osladit společnou cestu a posílit ženskou plodnost a mužnou sílu.Třicet dnů představuje jeden měsíční cyklus a tehdy se věřilo, že si tak manželé zajistí, aby jim láska vydržela po všechny ostatní cykly po zbytek života.

Medový nápoj se používal obecně na posílení mužnosti. Hunský náčelník Attila popíjel med s kobylím mlékem, než mu jeho bojovníci přivedli dívky, které ten den zajali a které se chystal znásilnit. Alespoň z toho pohledu trávil život v nekonečných líbánkách.

V různých časech býval oblíbeným zvykem únos nevěsty ženichem. Pár se skrýval před rodinami celý měsíc a po návratu je všichni, se svatbou nebo bez ní, považovali za manžele.

Dodnes přežívá pověra, že co začne v době líbánek, bude trvat po celý život,

 

 

 

 

 

 

 Netopýři se odjakživa spojovali s ďáblem, čarodějnicemi a silami zla a temnot. Díky nezvyklé pozici, v níž netopýři spí, vznikla pověra, že ďábel a jeho přisluhovači odpočívají v podobě netopýrů. Ti ožívají v noci jako síly temnot, což ďáblovi vyhovuje. Jindy se netopýr objevuje jako ďáblův pomocník v podobě kočky nebo vlka.

Podle jiné pověry se netopýři zmocňují duší mrtvých, takže místo kde přebývají netopýři, může to být i dům, je zmítané neklidem duchů.

Spisovatel Walter Scott napsal svému příteli: Když vidíš, jak se netopýři vznášejí a vracejí zpátky k zemi, věz, že se blíží hodina duchů, hodina, kdy se síly temnot zmocňují lidských duší.

Krvi netopýrů a částem jejich těla se připisovala kouzelná moc. Důvodem je skutečnost, že netopýr je teplokrevný savec s podobou ptáka. Snad ani neexistuje žádný čarodějný lektvar, který by neobsahoval něco z netopýra.

Podle další z pověr se netopýři zaplétají do vlasů žen, které trápí svědomí. a snaží se je dovléct k čarodějnici nebo ďáblovi. Odtud možná pramení strach z těchto zvířat.

Existují kultury, kde je netopýr pozitivním znamením. Například v Číně nebo Indii považují netopýra za velice chytré stvoření, stejně jako sovu. Proto létá se skloněnou hlavou, má ji plnou moudrosti. V Číně je netopýr znamením dlouhověkosti a domu, kde se usadí, přináší štěstí.

V Anglii, Irsku a Skotsku je naopak symbolem smrti. Objeví-li se v domě, do večera přibude další hrob.

Vyschlý netopýr (podle některých stačí vyschlé netopýří srdce) ochrání vojáka před zraněním v bitvě a během bojů dokáže zastavit krvácení.

Člověk, který si omyje oči a tvář v netopýří krvi, bude i v noci vidět jako kočka.

Když netopýr vletí do místnosti nebo se zaplete člověku do vlasů, zahnat ho může jen blesk a dunění hromu.

Čarodějnice využívají netopýří krev, aby mohly létat. Hodí se i do lektvarů lásky a k léčení nemocných koní.

Ve Skandinávii věří, že vyschlý netopýr nošený na těle je účinným amuletem k udržení lásky. V Americe je vyschlé netopýří srdce cenným amuletem pro hazardní hráče. (Hazardní hry jsou v ďáblově působnosti.)

 V jižní části Spojených států věží, že čloěk pronásledovaný duchem musí najít chlup černé kočky, hodit ho přes levé rameno a třikrát plivnout. Duch se změní v netopýra a zmizí ve tmě.

V Africe považují netopýry za zbytky po duších mrtvých, takže netopýr u domu čeká na další duši.

Jinde jsou přesvědčeni, že netopýr je ochrání před škodami způsobenými extrémním počasím.

 

 

Perla je unikátní kámen vytvořený živým organizmem na dně oceánu. K perlám se váže řada pověr. Například, že v noci svítí (jako oko kočky) a dává pozor na lidi na moři. Změnou barvy varuje před nemocemi a nebezpečím. Pokud ztratí jas, předpovídá blížící se smrt.

Existuje i víra, že perly jsou vlastně zmrzlé slzy, které se k nám vrací (tvrdí to Shakespeare ve své hře Richard III.)

Perly mají i schopnost vracet život. Tato víra vychází ze severského mýtu o Baldorovi, který zemřel. Slzy jeho matky Frigy ho vrátily do života. Ve vodě se změnily v perly.

Na východě se perly pojí se ženskostí. Je to především díky legendě o jejich vzniku - když je měsíc v úplňku, ústřice vyplouvají na hladinu a chytají "měsíční rosu", která se pak mění v perly. Proto se perly pojí s ženskostí a elixíry lásky.

Kleopatra nechala perly drtit na jemný prášek a popíjela ho ve víně. Jedni indické přísloví říká, že pokud žena nosí v pupíku perlu, její muž ji bude navždycky milovat.

Nejlepšími přáteli ženy jsou sice diamanty, ale perly ocení také.

1  
2  
3  
4  
5